Linux Terminal Komutları (1 Viewer)

Mehmet Maşa

Yönetici
Yönetici
5 Tem 2019
52
13
8
İzmir
mehmetmasa.com.tr
Merhaba arkadaşlar, linux işletim sisteminde terminal komutlarını sıklıkla kullanacağız. Bu yazımda önemli ve kullanacağımız terminal komutlarından bahsedeceğim. Bu komutları bilmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Ezberlemeye çalışmayın kullanmaya başlayınca hepsi aklınızda kalacak 🙂

Terminal Komutları
  • komut -h : komut -help olarakta kullanılır. Komut hakkında kısa bilgi verir.
  • man komut : Komut hakkında detaylı dökümantasyon gösterir.
  • pwd : Bulunduğunuz dizini gösterir.
  • ls : List anlamına gelir ve bulunduğunuz dizindeki klasörleri listeler.
  • ls -a : Gizli dosyalarıda gösterir.
  • ls -l : Uzun liste halinde gösterir ( Sahipler, izinler, dosya boyutu, tarih vs)

• cd : Açılama Change Directory’dir. Klasörler arasında gezinmeyi sağlar. Örn: cd desktop komutu desktop klasörünün içerisine girmenizi sağlar. ” cd .. ” komutu ise bir dizin üste çıkmanızı sağlar. ” cd . ” komutu ise sizin en üst dizine gitmenizi sağlar.
  • cd – : Bir önceki dizine döner.
  • cp kaynak hedef : Kaynaktan hedefe kopyalama işlemi.
  • mv kaynak hedef : Dosyaların ismini değiştirme veya taşıma için kullanılır. İsim değiştirme için ; mv dosya1.php dosya2.php olarak kullanılır. Birinci dosya ismini 2.si ile değiştirir.
  • rm dosyaismi : Dosyayı siler.
  • rm -R dizin : Dizini altındakilerle beraber siler.
  • rmdir dizin : Boş dizini siler.
  • cat dosyaismi : Dosyanızın içeriğini terminalde gösterir.
  • mkdir : Klasör yaratmanızı sağlar Örn : mkdir siberguvenlik komutunu çalışırsanız siberguvenlik adında klasör oluşturulur.
  • leafpad : Leafpad’i açar.
  • touch dosya : Dosya var ise tarihi değiştirlir yoksa yeni dosya oluşturulur.
  • grap yazi dosyaAdi : Yazıyı dosyada arar bulursa ekranda görüntüler.
  • pico dosyaAdi : Basit bir metin editörü ile dosyayı açar.
  • sort dosyaAdi : Dosyadaki satırları alfabetik şekilde sıraya göre dizer.
  • date : İşletim sisteminin saat ve tarihini görüntüler.
  • clear : Terminali temizler
Dosyaların arasında kolayca gezinmek için bir tüyo vereyim. Örneğin : Downloads klasörüne gitmek istiyorsunuz bunun için hepsini tek tek yazmanıza gerek yok. Dow yazıp tab tuşuna basarsanız otomatik tamamlanacaktır. Tab tuşu kullanımı hız açısından çok önemli kullanımına alışmanızı öneririm.