nam-ı diğer kodmanyagha (1 Viewer)

kodmanyagha

Üye
Üye
7 Tem 2019
2
2
3
merak edilecek bir insan olduğumu pek sanmıyorum ama kısaca kendimi tanıtmak isterim. tokat niksar doğumluyum. ilkokul ortaokul faslından sonra liseyi niksar teknik lisesi bilgisayar bölümünde okudum. ilk programımı pascal ile yazdım. hocalarımız güzel üniversitelerden mezun bilgili ve sağlam kişilerdi. yazılım altyapısını onlar sayesinde güzelce yaptım. algoritma bilgisi, mavi ekranda son derece zihin açıcı programlar geliştirme, eski bir laptopta msdos ortamında seri ve paralel portta bağlanan elektronik devredeki ışıkları şekilli şukullu yakmaya kadar birçok etkinlik yaptık. hem elektronik hem yazılım alanında sağlam şekilde altyapı oturtma mevzusunu çözmüşlüğümüz vardır. lisede sağlam bir donanımla çıkıp kapağı fırat üni teknik eğitim fakültesi bilgisayar öğretmenliği bölümüne attık. orada da güzel hocalar karşıladı bizi. mühendisliğin bir tık aşağısı noktasında eğitim alıyorduk. zaten fakülte kapanınca hocalar yeni açılan teknoloji fakültesine doçent falan oldular. karnaugh haritasından C programlamaya oradan mikrodenetleyici ve mikroişlemcili sistemler geliştirip microC programları yazıp yükleyip çalıştırmaya oradan da C# programlamaya doğru emin adımlarla yürüdük. arkadaşlarımın çoğu normal liselerden gelen kişiler olduğu için programlama derslerinde DC ile zarzor geçerken bizim gibi teknik liseden gelen çılgınlar AA ile geçerdik.

o zamanlar facebook yeni palazlanmış, msn icq ve irc dönemlerinde tanıştığım büyüklerimin öğütlerine bağlı kalarak açık kaynak dünyasına ilgim olmuştu. bu gazla Java ve PHP konularında kendimi geliştirdim. iyiki öyle yapmışım. Java ve PHP'den çok ekmek yedim ve hala da bu şekilde devam ediyorum. her ne kadar şuan piyasada microsoft ve apple gibi kapitalist sistemin babaları hakim olsa da açık kaynak ve özgür yazılım dünyasının en iyi teknolojileri üzerinde yazılımlar geliştirmeye devam etmekteyim. birkça yıl çeşitli firmalarda yine açık kaynak teknolojileri kullanarak yazılımlar geliştirdikten sonra kendi işletmemi kurdum ve bu şekilde hayatıma devam etmekteyim.

ben her zaman önümdeki 1, 5 ve 10 yılın planını kurarak hareket eden biriyim. üniversiteden sonraki bir buçuk yıl akdeniz üni teknokentte alman ortaklı bir firmada JAva developer olarak çalıştım. Orası bana çok büyük şeyler kattı. ilk 1 ay Head First Java kitaplarını su gibi içtim. hepsi 500er sayfa ingilizce ve çılgın kitaplardı. malum üniversitede piyasaya uygun şekilde eğitim vermedikleri için mecburen bu bir aylık eğitim dönemini başarıyla geçirmem gerekiyordu. hem hayatımın ileriki dönemleri için hem de firmaya faydam olması için bu bir aylık zorlu süreci başarıyla atlattım ve patron bana ilk görevimi vermişti. şirketin geliştirdiği Vaadin ile yazılmış yazılıma ufak bir eklenti yazdım. bu eklenti üst kademedekiler tarafından beğenildi ve görevler birbirini izledi. alman yazılım ekibiyle Türk yazılım ekibi arasında tatlı bir rekabet vardı ve benim katılımımla bu rekabette bizim ekip büyük bir artı puan kazanmış oldu. orada güzel anılarım oldu ve bir buçuk yıl sonra daha donanımlı şekilde daha dolgun ücretli şirketler aramaya başladım. bu süreçte şirketten ayrıldım fakat bu karar pek iyi bir karar olmadı açıkçası. tam şirket yeni teknolojilerle yazılım geliştirme denemelerine başlamışken yani kendime daha çok şeyler katma imkanım olacakken şirketten ayrılmam gerekti.

sonraki üç ay benim için çok zor geçti. aradığım işi bulamadım, bulduğum bir işte bir ay çalışmama rağmen maaşımı alamadım ve biraz sıkıntılar çektim. tabiki o vakte kadar hiç o derece sıkıntılarla karşılaşmadığım için sanki büyük bir sıkıntı içerisinde olduğumu sanmışım. antalyadan artık alacağım birşey kalmadığını düşünerek farklı şehirlerde iş başvurularında bulundum. izmirden bir şirket beni çağırdı, uçak biletimi aldılar ve iki gün sonra izmire uçtum. niksar gibi küçük bir anadolu ilçesinde yaşayan bir genç için izmir çok güzel bir şehirdi. her zaman hayallerimde olan bir şehirdi ve sırt çantama bir tişört bir pantolon koyup sonunu düşünmeden atladım uçağa. iyiki yapmışım bunu. sonunu düşünen kahraman olamaz sözünün bilinçaltına yerleştirildiği bir dönemde başka birşey yapmazdım zaten (o devirlerde fırtına gibi esen kurtlar vadisi dizisinin sıkı takipçisiydim)

izmir çok güzel bir şehir. burada bulunan birkaç arkadaşımla buluşup kendime ev arayışlarına girdim. bu arada şirketle anlaştım, benim için güzel denilebilecek bir maaşla işe başladım. patron ve yazılımcı arkadaşla baya iyi anlaşıyorduk. orada da yaklaşık iki buçuk sene çalıştım. bilinen bir toplu sms firmasıydı. burada mevcut yazılımlara çeşitli eklentiler geliştirdik. şirket büyüyordu ve üç operatör arabağlantısı yaptılar. arabağlantı yapmak yetersizdi bu bağlantıları kullanarak turkcell, avea, vodafone üzerinden toplu sms gönderen bir sistem yazılması gerekiyordu. smpp denen meretle o dönemde tanıştım. yazılımcı arkadaş ve patronla beraber kafa kafaya verip bir ay geceli gündüzlü çalışıp bu arabağlantı yazılımını yazdık ve panele bağladık. şirketin kapasitesi bir anda üç katına çıktı. artık müşterilerimiz sadece son kullanıcı değildi, diğer STH firmalarıyla anlaşmalar yapar hale geldik. herşey yolunda giderken bir hatunla tanıştım ve hayatımın onunla devam etmesi gerektiğini düşünüp evlendim.

her başarılı erkeğin arkasında bir kadın yatar lafı doğrudur arkadaşlar. zeki bir hatunla evlenirseniz size çok yardımı dokunur. erkek milleti özellikle de programcılar bazen olaylara geniş açıyla kuşbakışı bakamazlar. hatun bunu yaptı ve bana çeşitli telkinlerle artık iş hayatımda büyümem gerektiğini söyledi. ben de hayat planıma baktım ve üniversiteden sonraki 5 yıl içerisinde kendi işletmemi kurmam gerektiğini hayat planıma yazmıştım. yine sonumu düşünmeden işten ayrıldım ve kendi işletmemi kurdum. büyük işler yapmak için ilk başta standart bir şahıs işletmesi açmak yeterliydi. vergisel konularla ilgili kanunları ve yönetmelikleri araştırdım, muhasebeci bir tanıdığımla istişare ederek bir mali müşavirle görüştük ve bir hafta içinde işletmemi açtım. artık fatura kesebilir, sözleşme yapabilir, büyük işlere devlet nezdinde sıkıntı yaşamadan vergimi ödeyebilecek hale gelmiştim. tek başıma dev bir kadroydum artık. piyasada yeterince pişmiş, müşterilerle bizzat görüşerek büyük işler yapar hale gelmiştim. tabiki bu süreç yaklaşık bir yıl sürdü. ilk başta küçük işler alırsınız. 100 300 500 tl'lik işlerdi bunlar. hatun da çalıştığı için kıt kanaat geçinip gidiyorduk. derken bir iş geldi. türk bitcoin borsalarından birine benzeyen bir borsa yazma işi. borsa nedir, bitcoin nedir falan filan bilmeden işi aldım. piyasada yeterince piştiğim için öğrenme kabiliyetimi iyice geliştirmiştim. ingilizce türkçe dökümanların hepsini tek seferde okuyup anlayacak ve hemen uygulama geliştirebilecek kadar geliştirmiştim beynimi ve buna güvenerek işi aldım. o dönemler güzel denecek bir miktara sözleşme yaptık ve güzel işler çıkardım.

şuan aynı şekilde devam etmekteyim. karşıyaka çarşı'da bir ofisim var ve yine müşterilerimle görüşerek işler alıp yapıyorum. blockchain teknolojisi üzerine birçok projeler geliştirdim. bir grafikerim var. backend işlerini ben yürütüyorum, frontendi arkadaş yürütüyor. küçük bir ekiple büyük işler yapmak çok eğlenceli.

öğrenmeye açık, yazılım geliştirmeyi seven, kodu yazıp çalıştırdığımda mutlu olan, müşteriye sunduğumda beğenilince daha çok mutlu olan birisiyim. üniversiteden bu yana 11 yıl geçti. o zamanlar yaptığım 10 yıllık plana ulaştım ve bir sonraki 10 yıl için daha büyük planlarım var. gençken bu planları insanlara anlattığımda gülüp geçiyorlardı. senin etin ne budun ne hayalperestmisin falan tarzında laflarla karşılaşıyordum. bazen hevesim kırılıyor olsa da azla vazgeçmedim. zorluklara göğüs gerdim ve bazı şeyleri başarmayı Allah bana nasip etti çok şükür. hiçbir zaman inancımı kaybetmedim. dualarımın kabul olduğunu gördükçe daha çok çalıştım ve hala çalışmaya devam ediyorum. kendi işini kurmanın rahatlığı ve mutluluğuyla hayatıma deva metmekteyim. bu ufak tanışma konusunu buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. aslında söylenecek şeyler bu kadarla sınırlı değil ama şimdilik bu kadar yeterli galiba. herkese başarılar dilerim.

kodmanyagha

Üye
Üye
7 Tem 2019
2
2
3
memnun oldum bende teknik konularda forum açma planlarım var. siteleri kardeş site ilan ederek ziyaretçi sayımızı arttırabiliriz. henüz forumları kurmadım ama yakın zamanda kuracağım inş. bi mekanda kahve içip tanışabiliriz ve forumlarla ilgili fikir alışverişinde bulunabiliriz.

• Like
Tepkiler: Mehmet Maşa

Bu çeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Hakkımızda

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan prej.net T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre ve kullanıcıların sisteme kayıt olurken kabul ettikleri kurallar çerçevesinde tüm kullanıcılar yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Prej.net karşılaştığınız yazılımsal sorunlar için yardım alabileceğiniz veya sorun yaşayan üyelere yardım edebileceğiniz bir platform. Yaptığınız yazılımlar hakkında üyeler ile beyin fırtınası yapabilir ve daha iyi seviyelere getirebilirsiniz.

Yararlı Bağlantılar

User Menu